Overené triky, ktoré pomôžu tvojmu životopisu vyniknúť

Personalisti zvyčajne dostanú desiatky, niekedy až stovky životopisov od uchádzačov, ktorí sa rovnako ako ty snažia zaujať svojim životopisom a dostať na pracovný pohovor.

Kvalifikácia však neznamená zaručený úspech - tvoje CVčko musí byť napísané a štylizované tak, aby personalistu naozaj zaujalo a aby sa o tebe dozvedel čo najviac relevantných informácií.

Tvoj životopis teda musí byť v niečom jedinečný a odlišný. A zároveň stručný a jasný.

Podľa najnovších výskumov personalisti rozhodujú o tvojom pracovnom osude cca 8 sekúnd. Počul si dobre. 8 sekúnd stačí na to, aby sa rozhodli, či sa vôbec rozhodnú prečítať tvoj životopis a tiež o tom, či ťa považujú za vhodného kandidáta na danú pozíciu.

"Ušiť" si životopis na mieru môže byť náročná úloha, avšak my ti v tomto článku prinesieme 7 trikov, ktoré sa tvojmu životopisu pomôžu odlíšiť od masy iných.

1. Zvoľ si ten správny dizajn

Obsah môže byť ohromujúci, avšak ak nie je zvolený dobrý dizajn, tak tvoj životopis skončí pravdepodobne v priečinku kôš.

Najjednoduchšia cesta ako si vytvoriť jednoduchý a prehľadný dizajn úplne zadarmo predstavujú portály ako je profesia.sk, či europass.

V priebehu pár minút dokážeš vybrať dizajn podľa navrhnutých šablón, nahodiť svoje údaje a vytvoriť si PDF, či .docx/ doc (Word) verziu životopisu, ktorú si môžeš prípadne aj vytlačiť.

2. Vyjadruj sa jasne a píš štruktúrovane

Nikomu sa nechce čítať litánie. Personalisti si tvoj životopis "preskenujú" očami a prečítajú si len to, čo ich zaujme.

Práve preto je dôležité používať paragrafy a voliť jasné názvy pracovných pozícii (najlepšie také, ktoré sú prepojené na pozíciu o ktorú sa uchádzaš). Nezabudni používať odrážky.

3. Ideálna dĺžka životopisu

Tvoj životopis nie je poviedka, ale to už určite vieš. :) Životopis by mal mať okolo 2 strán A4 (nikdy nie viac ako 3) a obsahovať tie najdôležitejšie pracovné skúsenosti, kurzy, vzdelanie a podobne.

4. "Neprečačkaj to"

Je potrebné mať na pamäti, že životopis je profesionálny dokument. Ak si veľmi kreatívny môže ti to pomôcť, ale aj ublížiť. Ak si tvoríš životopis sám, v žiadnom prípade nepoužívaj vyzývavé farby a typy písma (napr. krikľavá červená a komicky pôsobiaci typ písma ako je Comic Sans).

5. Kontaktné informácie vždy ako prvé

Daj si záležať na tom, aby sa v tvojom životopise dali na prvý pohľad nájsť tvoje osobné údaje. V každom prípade by si mal mať uvedený profesionálny mail, ktorý by mal mať takýto tvar: menopriezvisko@gmail.com (môžeš použiť aj inú mailovú službu, ale vyvaruj sa mailovým službám typu pokec.sk).

6. Chronologické zoradenie je dôležité

Tvoje najnovšie pracovné skúsenosti by mali byť samozrejme uvedené ako prvé, pretože sú najdôležitejšie. Postupuj podľa časového poriadku, teda najstaršie skúsenosti nakoniec a najnovšie na začiatok.

7. Snaž sa poukazovať na výsledky

Namiesto nudného popísania tvojich úloh a činností na určitej pozícii sa môžeš zamyslieť nad tým, aké výsledky si dosiahol na danej pozícii. Najlepšie ak sú kvantifikovateľné. Samozrejme nie vždy sa to dá, ale ak je to možné, pokús sa o to. Takže napríklad namiesto toho, aby si napísal, že si "zvýšil aktivitu na sociálnych sieťach pre spoločnosť XYZ" napíšeš, že si ju "dokázal zvýšiť o 40%".

Bonusový tip: Posielaj svoje CVčko v PDF verzii a pomenuj ho ideálne v kombinácii s tvojím menom, aby bolo jasné o čo ide z prvého pohľadu - napr. JaroMrkvičkaCV. Ak by si poslal verziu v .docx, ktorá sa spúšťa cez Microsoft Word alebo iný office softvér tak sa to môže zobraziť nesprávne kvôli odlišnej verzii Wordu.

Viac článkov zo sveta účtovníctva, kurzov a podnikania

Práca
25.6.2020 13:48
 • 
3 minúty čítania
3 dôvody, prečo sú kurzy relevantné pre tvoj životopis
Keď si zamestnávatelia hľadajú nového pracovníka, tak si zvyčajne všímajú rôzne veci, avšak všetci sa snažia nájsť odpoveď na otázku, či tento človek bude predstavovať pre ich firmu cenný prínos.
Účtovníctvo
25.6.2020 13:48
 • 
5 minút čítania
Pracovný pomer a odvody zo mzdy v roku 2020
Pracujete na trvalý pracovný pomer a zaujíma Vás, ako odvody ovplyvňujú výšku Vašej čistej mzdy? Aká bude výška Vašej čistej mzdy v roku 2020 ? Odpovede na tieto otázky Vám uvedieme v tomto článku...
Kurzy
25.6.2020 13:48
 • 
3 minúty čítania
Nazri k nám na kurz účtovníctva :-)
Opíšeme Ti priebeh kurzu účtovníctva, aby si vedel na čo sa máš tešiť 🙂 Náš kurz účtovníctva pozostáva z troch navzájom prepojených modulov – Jednoduchého účtovníctva, Podvojného účtovníctva, Mzdového účtovníctva a personalistiky. Celým našim kurzom...

Nečakaj.

Rezervuj si miesto na kurze, zaberie ti to len minútu.