Oplatí sa absolvovať kurz účtovníctva?

Väčšina ľudí si spomenie na témy spojené s účtovníctvom najmä počas daňovej sezóny, avšak účtovníctvo je neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás, či už priamo alebo nepriamo.

Aj keď sa nechystáš pracovať ako účtovník či podnikať, základy účtovníctva ti môžu pomôcť nielen čo sa týka finančného plánovania, ale aj správneho zostavovania rodinného rozpočtu.

V tomto článku sa pozrieme na to, prečo by si sa mal rozhodnúť práve pre kurz účtovníctva, čo ti kurz prinesie a aké uplatnenie s kurzom môžeš získať.

Kurz účtovníctva ťa má v prvom rade naučiť spracovávať účtovníctvo a mzdy podnikateľským subjektom.

Využiť tieto vedomosti môžeš však naozaj rôznorodo a je možné uberať sa niekoľkými smermi, a to od práce účtovníka, vlastné podnikanie, využitie v osobnom živote, až po zamestnanie, ktoré nemusí na prvý pohľad súvisieť s účtovníctvom, avšak stretneš sa s ním aj v rámci inej, zdanlivo nesúvisiacej profesie.

Účtovníctvo a jeho uplatnenie v bežnom živote

Účtovníctvo ti na prvý pohľad nemusí nič hovoriť, ale princípy účtovníctva uplatňujeme skoro v každom rozhodnutí, ktoré robíme. Napríklad keď v obchode počítaš, či ti predavač vydal správne je paralelou účtovníka, ktorý zisťuje, či má podnik odpovedajúci finančný obrat.

Avšak ak sa vyznáš v účtovníctve viac a začneš rozmýšľať ako účtovník, dokážeš to využiť aj inak.

Ak si chceš stanoviť rozpočet, či už pre seba, alebo pre tvoju domácnosť, dokážeš využiť princípy, ktoré vychádzajú z účtovníctva napríklad pri prerozdeľovaní tvojej výplaty. Tým, že si navrhneš rozpočet pre očakávané výdavky dokážeš ovplyvniť to, koľko ušetríš. A to je dôležité nielen z hľadiska dlhodobých cieľov, ako sú dôchodok či kúpa bytu, ale aj každodenných, bežných vecí, ako sú kupovanie jedla či cestovanie.

Taktiež môžeš sledovať, prípadne značiť tvoje výdavky a upravovať rozpočet podľa nových plánov či informácii. Toto všetko ti pomôže ušetriť peniaze a zorientovať sa v tvojej životnej situácii lepšie.

Účtovníctvo a podnikanie

Účtovníctvo je jazykom podnikania.

Ak podnikáš alebo plánuješ podnikať, tak účtovníctvu rozumieť potrebuješ, a to hneď z viacerých dôvodov.

Každý podnikateľ je povinný viesť účtovníctvo, či už začneš podnikať ako živnostník, ktorý musí viesť jednoduché účtovníctvo alebo či si založíš eseročku, kde musíš účtovať podvojne.

Účtovníctvo je väčšinou v podnikaní každodennou rutinou, či už ide o vystavovanie faktúr alebo drobné nákupy.

To však nie je všetko. Účtovníctvo samozrejme nie je len o tom, že si urobíš výkaz z donútenia.

Vďaka účtovníctvu môžeš lepšie porozumieť finančným správam a tomu, čo konkrétne čísla predstavujú.

Tým, že vidíš svoje príjmy a výdavky a dokážeš si to porovnať napr. s minulým rokom dostávaš presný obraz toho, ako sa ti darí a aká je finančná situácia tvojej spoločnosti či živnosti. Dokážeš si navrhnúť odpovedajúci rozpočet a urobiť zmeny, ktorým by si bez porozumenia účtovníctvu navrhnúť nemohol. A aj vďaka tomu môžeš prosperovať a robiť lepšie finančné rozhodnutia.

A čerešnička na záver - ušetríš, pretože nemusíš platiť externého účtovníka.

Účtovníctvo a zamestnanie

Kurz účtovníctva ti môže pomôcť sa uplatniť aj v inej oblasti ako je spracovanie účtovníctva. Napríklad administratíva, kde sa určite stretneš s dodávateľskými a odberateľskými faktúrami či poštovými poplatkami, alebo banka, kde sa stretneš s výbermi a vkladmi hotovosti či zdokladovaním príjmu prostredníctvom daňového priznania.

Takže vedomosti, ktoré získať na kurze určite zužitkuješ.

Toto bol len pár z mnohých príkladov zamestnania v ktorom ti náš kurz môže pomôcť.

Účtovníctvo a práca ako účtovník

Na trhu je stále nedostatok účtovníkov, a ak si naozaj dobrý, uplatnenie určite nájdeš. Ak sa bojíš, že je na trhu málo ponúk, tak napríklad najväčší pracovný portál, profesia, uvádza viac ako 490 ponúk na pozíciu označenú ako účtovník. A to hovoríme iba o jednom portáli, ktorý zverejňuje ponuky práce, možností existuje samozrejme viac. :)

Náš kurz ťa na takúto prácu pripraví nielen teoreticky, ale aj prakticky. Po tom, čo sú ti objasnené základné teoretické pojmy si budeš môcť vždy vyskúšať prácu s účtovníckym softvérom (programom) na zapožičanom notebooku v rámci kurzu.

Účtovnícke programy sú v našej digitálnej, modernej dobe nesmierne populárne a dôležité a budeš ich využívať v rámci pozície účtovník veľmi hojne. Ak si pozrieš popis akejkoľvek profesie účtovníka, tak každá bude vyžadovať prácu s nejakým účtovníckym programom. Práve z tohto dôvodu je náš kurz navrhnutý veľmi prakticky, s dôrazom na pretavenie získaných teoretických poznatkov do praxe.

Po úspešnom absolvovaní kurzu získaš taktiež certifikát. Ak chceš vedieť o našom kurze viac, môžeš nazrieť do nášho kurzu účtovníctva a dozvedieť sa niečo o samotných moduloch a priebehu kurzu.

Vďaka takejto príprave sa tvoje šance na úspech pri hľadaní práce na pozíciu účtovníka rozhodne zvýšia. :)

Nezabudni však na samoštúdium a tiež neustále opakovanie a precvičovanie toho, čo si sa naučil. Ak chceš pracovať v akejkoľvek oblasti, tak sa potrebuješ neustále vzdelávať a ísť s dobou.

Prajeme ti veľa pracovných a osobných úspechov.

Tvoj tím sa.vzdelaj

Viac článkov zo sveta účtovníctva, kurzov a podnikania

Práca
25.6.2020 13:48
 • 
3 minúty čítania
3 dôvody, prečo sú kurzy relevantné pre tvoj životopis
Keď si zamestnávatelia hľadajú nového pracovníka, tak si zvyčajne všímajú rôzne veci, avšak všetci sa snažia nájsť odpoveď na otázku, či tento človek bude predstavovať pre ich firmu cenný prínos.
Práca
25.6.2020 13:48
 • 
3 minúty čítania
Overené triky, ktoré pomôžu tvojmu životopisu vyniknúť
Personalisti zvyčajne dostanú desiatky životopisov. Ak chceš aby sa práve ten tvoj odlíšil od davu, prečítaj si týchto 7 tipov.
Účtovníctvo
25.6.2020 13:48
 • 
5 minút čítania
Pracovný pomer a odvody zo mzdy v roku 2020
Pracujete na trvalý pracovný pomer a zaujíma Vás, ako odvody ovplyvňujú výšku Vašej čistej mzdy? Aká bude výška Vašej čistej mzdy v roku 2020 ? Odpovede na tieto otázky Vám uvedieme v tomto článku...

Nečakaj.

Rezervuj si miesto na kurze, zaberie ti to len minútu.